1. ANASAYFA

  2. GÜNDEM

  3. 3 Aralık Dünya Engelliler Günü Anlam ve Önemi
3 Aralık Dünya Engelliler Günü Anlam ve Önemi

3 Aralık Dünya Engelliler Günü Anlam ve Önemi

3 Aralık Dünya Engelliler Günü olarak kutlanır. Engellilerin farkındalığı için kutlanan bir gün. Peki 3 Aralık Dünya Engelliler Günü nedir? İşte Dünya Engelliler Günü anlam ve önemi şöyle..

Engelsiz hayat için Engellilerin farkındalığı nedeniyle ilan edilmiş bir gün olarak kutlanır. 

3 ARALIK DÜNYA ENGELLİLER GÜNÜ ANLAM VE ÖNEMİ NEDİR?

Toplumsal bilinç için 3 Aralık Dünya Engelliler Günü olarak kutlanmakta. BM'ninn 1992 yılında almış olduğu karar sonrası "Uluslararası Engelliler Günü" olarak ilan edilen 3 Aralık, o gün itibariyle tüm dünyada engelli insanların sorunlarına dikkat çekmek ve onları daha iyi anlayabilmek amacı ile belirlenmiş bir gün olarak kutlanmaya başladı.

Uluslararası Engelliler Günü 1992 yılında Birleşmiş Milletler Genel Kurulu'nun 47/3 sayılı kararı ile ilan edildi.

Toplumun ve toplumun her alanında engelli bireylerin haklarını ve refahını teşvik etmeyi ve engelli bireylerin durumuna dair politik, sosyal, ekonomik ve kültürel yaşamın her alanında farkındalık arttırmayı amaçlamaktadır.BM'nin engellilik alanında uzun yıllardır devam eden çalışmalarının bir ürünü olan, 2006 yılında kabul edilen Engelli Bireylerin Haklarına Dair Sözleşme, engelli bireylerin haklarının ve refahının gelişmesine ve 2030 Sürdürülebilir Kalkınma Gündemi'nin uygulanmasına katkıda bulundu.

Bu günde dünya çapında organizasyonlar düzenlenmektedir. Hükûmet desteği ve sivil toplum organizasyonlarıyla birlikte bu günün kutlanması çeşitlilik göstermektedir. Her yıl bu gün için değişik bir tema edinilmektedir.

ABONE OL

HABERE YORUM KAT

Mesajınız tarafımıza iletilmiştir en kısa sürede onaylanıp yayınlanacaktır.
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.