1. ANASAYFA

  2. SAĞLIK

  3. 4 Sağlık çalışanından 3’ü borçla yaşıyor
4 Sağlık çalışanından 3’ü borçla yaşıyor

4 Sağlık çalışanından 3’ü borçla yaşıyor

Yapılan son araştırmalar, pandemide "haklarını ödeyemeyiz" diye anılan ve hayatını hiçe sayarak çalışan sağlık çalışanlarının hayatlarına ancak borçla devam edebildiklerini ortaya koydu. Sağlık uzmanları da koronavirüs ödemelerini tam olarak almadı

Genel Sağlık-İş Sendikası, sağlık çalışanlarının pandemi döneminde karşılaştıkları sorunları ve ekonomik durumlarını ortaya çıkarmak için hemşireler, doktorlar, teknisyenler ve diğer tüm sağlık çalışanlarına yönelik bir anket gerçekleştirdi. Anket sonuçları, hükümet üyelerinin her fırsatta 'haklarını ödeyemeyiz' dediği salgın sırasında hayatını riske atan ve gece gündüz çalışan 4 sağlık çalışanından 3'ünün bankalardan veya bir arkadaşından borç almak zorunda kaldığını ortaya koydu. evlerini desteklemek için eşlerinden.

Sağlık çalışanlarının yaklaşık yarısının pandemi sürecinde enfeksiyon kaptığını veya temas kurduğunu da ortaya koyan araştırmaya göre, sağlık çalışanları yöneticilerinden yeterince destek alamadılar, koruyucu ekipman sorunları yaşadılar, ek ödemelere erişemediler ve psikolojik sorunlarla karşılaştılar. .

YÜZDE 90'I KREDİ ALDI

Anket çalışmasına göre sağlık çalışanlarının yüzde 72,8'i (her 4 kişiden yaklaşık 3'ü) günlük yaşamlarına devam edebilmek için borçlanmak zorunda. Sağlık çalışanlarının yüzde 90'ı bankalardan kredi olarak borç alırken, yüzde 10'u aileden ve diğer akrabalarından bulmaya çalışıyor.

Araştırmaya göre her 100 sağlık çalışanından 83'ü günlük yaşam dışındaki çeşitli ihtiyaçlarını karşılamak için bankalardan kredi kullanıyor. Sağlık mesleği mensuplarının yüzde 66'sı günlük ihtiyaçlarını karşılamak için tüketici kredisi alırken, yüzde 26'sının kredi kartı borcunun asgari tutarını yatırması ve geri kalanını faize bırakması gerekiyor. Her 100 sağlık çalışanından 40'ı ipotek kredisi, 11'i otomobil kredisi borçlusu.

YÜZDE 15.2'Si EK iŞ YAPIYOR

Sağlık mesleği mensuplarının gelir düzeyi cinsiyete göre değişmektedir. Erkek sağlık çalışanlarının yüzde 36,5'i ve kadın sağlık çalışanlarının yüzde 13,4'ü 7.500 lira ve üzeri maaş alıyor. Kadın sağlık çalışanlarının yüzde 77,5'i ve erkek sağlık çalışanlarının yüzde 68'i borç para alarak günlük hayatlarını sürdürebilmektedir.

Yaş ve eğitim azaldıkça borçlanma artar. Araştırmaya göre sağlık çalışanlarının yüzde 15,2'si mevcut işleri dışında ek iş yapıyor. Ekstra iş yapanların yüzde 63'ü geçimini sağlamak için, yüzde 37'si daha fazla gelir elde etmek için çalışıyor.

ABONE OL

HABERE YORUM KAT

Mesajınız tarafımıza iletilmiştir en kısa sürede onaylanıp yayınlanacaktır.
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.