1. ANASAYFA

  2. YAŞAM

  3. Adetliyken (Regl) iken ve Abdestsiz İken Ayetel Kürsi Okunur Mu?
Adetliyken (Regl) iken ve Abdestsiz İken Ayetel Kürsi Okunur Mu?

Adetliyken (Regl) iken ve Abdestsiz İken Ayetel Kürsi Okunur Mu?

Ayetel Kürsi duası bizi tüm kötü enerjilerden koruyan bir kalkan gibidir. Ayetel Kürsi duasının faziletlerinden yaralanabilmek herkes için çok önemlidir.. Peki Adetliyken ve abdestsiz iken Ayetel Kürsi okunur mu? İşte cevabı..

Adetliyken Ayetel Kürsi Okunur mu?

Kuran'dan bir ayeti hem ezbere hem de âdet halinde okumak caiz değildir. Kuran'ın bu ayeti ancak hayızdan sonra ve gusülden sonra okunabilir. Gusül gerektiren hayız hallerinde Kur'an'a dokunmak ve yüzüne okumak haramdır. Alimlere göre bu durumlarda ezbere dahi okunmaması gerektiği belirtilmiştir.

Hanefî, Şâfiî ve Hanbelîlere göre tıpkı cünüp gibi âdetli yahut lohusa olan kadın Kur’an okuyamaz. Çünkü Hz. Muhammed, “Âdetli kadın ve cünüp olan kişi Kur’an’dan hiçbir şey okuyamaz.” (Tirmizî, Tahâret, 98; İbn Mâce, Tahâret, 105) buyurmuştur. Buradan çıkan sonuca göre adetli iken yüzünden ve ezberden Kur'andan hiç bir ayet okunamaz.

 Abdestsiz İken Ayetel Kürsi Okunur mu?

Ayetel Kürsi bir Kuran ayeti olduğu için Kuran'da dua niteliğindedir. Nasıl ki Kuran ayetleri abdestsiz ve gusülsüz okunamıyorsa, Ayetel Kürsi de bu durumlarda okunmamalıdır. Ayetel Kürsi ayeti ezbere okunacaksa ve Kuran'a dokunmaya gerek yok ise bu durumda dikkat edilmesi gereken en önemli nokta kişinin guslü almasıdır.

ABONE OL

HABERE YORUM KAT

Mesajınız tarafımıza iletilmiştir en kısa sürede onaylanıp yayınlanacaktır.
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.