1. ANASAYFA

  2. YAŞAM

  3. Anne-baba kavgasının çocuklar üzerindeki etkisi ne?
Anne-baba kavgasının çocuklar üzerindeki etkisi ne?

Anne-baba kavgasının çocuklar üzerindeki etkisi ne?

Aile içindeki kavgalar çocuklarımızın gelişimine olumsuz etki yaratırken, bir yandan da küçüklükten kalma tramvalar dediğimiz problemler gelecekte karşılarına çıkarak büyüdüklerinde psikolojilerine büyük sorun teşkil ediyor.

Anne Baba Kavgasının Çocuklar Üzerindeki Etkisi Nedir?

Elbette her evlilikte sorunlar yaşanacaktır ve önemli olan bu sorunların nasıl çözüleceğidir. Bu çözülmemiş sorunlar çatışmaya dönüşürse, bunları çocuklardan gizlemek zordur. Çünkü çocuklar aynı yaşam alanında oldukları için ebeveynleri arasındaki gerilimi rahatlıkla hissedebilirler.

3-6 yaş arası bir çocuk soyut düşünemez, ebeveynleri arasındaki çatışmadan kendisinin sorumlu olduğunu düşünür ve kendini suçlar.

Aile içi çatışmalarda büyüyen çocuklar, tıpkı ebeveynleri gibi çözüm odaklı bir yaklaşımdan çok problem odaklı bir yaklaşım benimsemeyi öğrenecek ve kendi sosyal yaşamlarında da benzer çatışmalarla karşılaşabilecek. Ebeveynler bunların bir çatışmaya dönüşmeden önce sorunu zamanında çözmeleri gereklidir. Çözülmemiş sorunlar en çok o evdeki çocuklara zarar verdiği unutulmamalıdır.

ABONE OL

HABERE YORUM KAT

Mesajınız tarafımıza iletilmiştir en kısa sürede onaylanıp yayınlanacaktır.
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.