1. ANASAYFA

  2. SAĞLIK

  3. Bir başka koronavirüs semptomu daha ortaya çıktı! Bu semptomları olan kişilerin hastaneye gitmesi gerekiyor...
Bir başka koronavirüs semptomu daha ortaya çıktı! Bu semptomları olan kişilerin hastaneye gitmesi gerekiyor...

Bir başka koronavirüs semptomu daha ortaya çıktı! Bu semptomları olan kişilerin hastaneye gitmesi gerekiyor...

Beyin ve nörolojik hastalıklar uzmanı Dr. Burak Paköz, koronavirüslü hastaların nöbet geçirebileceği konusunda uyardı. Paköz, "Korona virüsün hem merkezi sinir sistemi hem de periferik sinir sistemi üzerinde etkileri var. Eğer hasta korona virüs geçirdiyse ardından ellerde uyuşma, baş ağrısı, baş dönmesi gibi semptomlar geliştiyse uyanık olmakta fayda var" açıklamasında bulundu.

Dünya genelinde etkisi süren korona virüsün akciğer ve kalp gibi organlar üzerindeki etkileri pek çok kez gündeme geldi ancak uzmanlar bu kez, beyin fonksiyonları üzerinde oluşabilecek etkilere karşı uyardı.

“BEYİN FONKSİYONLARINI ETKİLEYEBİLİYOR”
Korona virüsün beyin bariyerlerini aşabileceğini söyleyen Beyin ve Sinir Hastalıkları Uzmanı Dr. Burak Paköz, "Korona virüsün hem merkezi sinir sistemi hem de periferik sinir sistemi üzerinde etkileri var. Virüs ve mikroplar, vücudumuza girerken bazı bariyerlerle karşılaştığı gibi beyinde bunun haricinde ekstra bariyerlerle karşılaşıyor. Fakat korona virüs bu bariyeri de değişik yollarla aşabiliyor. Bu aşma, kan yoluyla olabileceği gibi koku siniri gibi bazı sinirler üzerinden geriye doğru yayılım göstererek de gerçekleşiyor. Hal böyle olunca korona virüs beyin fonksiyonlarını etkileyebiliyor" ifadelerini kullandı.

“3’TE 1’İNDE NÖROLOJİK SEMPTOMLAR GÖRÜLDÜ
Verilerin gün geçtikçe arttığını, dolayısıyla korona virüsün beyin üzerindeki etkilerinin daha detaylı konuşulabildiğini söyleyen Dr. Paköz, "Korona virüs hasta sayıları arttıkça elimize yeni gelen verilere göre korona virüs geçiren hastaların yaklaşık 3'te 1'inde nörolojik semptomların da görüldüğü bildirilmeye başlandı. Merkezi sinir sistemi üzerinden etkili olanlar genelde baş ağrısı, baş dönmesi, koku kaybı, tat kaybı gibi nörolojik semptomları ifade ediyor. Aynı zamanda bazı vakalarda epileptik nöbetler görülebiliyor. Periferik sinir sistemi üzerinde etkili olanlar sinir ağrıları, el ve ayaklarda uyuşma, güçsüzlük gibi etkilere sebep olabiliyor" dedi.
“NÖBET SIKLIĞINDA ARTIŞ GÖRÜLEBİLİR'
Nörolojik hastaların korona virüs geçirmesiyle birlikte semptomlarında artış oluşabildiğini anlatan Dr. Paköz, "Örneğin epilepsi hastalarında nöbet sıklığında artış görmeye başladık. Bu virüsün direkt etkisinden de olabilir, pozitif olduğu dönemde yoğun ateşle birlikte beyinde etkiler oluşmuş olabilir. Eğer hasta korona virüs geçirdiyse ardından ellerde uyuşma, baş ağrısı, baş dönmesi gibi semptomlar geliştiyse uyanık olmakta fayda var. Sinir sistemi üzerinde bir hasar oluşmuş olabilir. Özellikle periferik sinir tutulmaları çok yaygın değil ancak vakalar bildiriliyor" diye konuştu.

 

ABONE OL

HABERE YORUM KAT

Mesajınız tarafımıza iletilmiştir en kısa sürede onaylanıp yayınlanacaktır.
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.