1. ANASAYFA

  2. EKONOMİ

  3. Cep telefonu alacaklar için son fırsat! KDV’ler yüzde 1’e indirildi
Cep telefonu alacaklar için son fırsat! KDV’ler yüzde 1’e indirildi

Cep telefonu alacaklar için son fırsat! KDV’ler yüzde 1’e indirildi

Yenilenmiş ürünlerin satışı hakkında yönetmelik kapsamında kullanılmış cep telefonlarının yenilerek garantili olarak teslimleri %18 olan olan KDV artık %1 olarak uygulanacak.

"Mal ve Hizmetlere Uygulanacak Katma Değer Vergisi Oranlarının Tespitine İlişkin Kararda Değişiklik Yapılmasına Dair Karar" an itibari ile Resmi Gazete'de yayımlandı.

KDV ORANI %1 E DÜŞÜRÜLDÜ

Karara göre, 24/12/2007 tarihli ve 2007/13033 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı ile yürürlüğe konulan Mal ve Hizmetlere Uygulanacak Katma Değer Vergisi Oranlarının Tespitine İlişkin Kararın eki (I) sayılı listeye ek yapıldı.

Söz konusu listeye "Yenilenmiş Ürünlerin Satışı Hakkında Yönetmelik" kapsamında en az bir yıl öncesine ilişkin data, ses ya da kısa mesaj kullanım trafiği bulunan kullanılmış cep telefonlarının yenilenmek ve sertifikalandırılmak kaydıyla yenileme merkezleri ve yetkili satıcılar tarafından yenilenmiş ürün garantisi verilerek teslimleri (Mükelleflerin, indirimli orana tabi işlemlerine ait iade hesabına, bu kapsamda teslim ettikleri mallar nedeniyle yüklendikleri vergiler dâhil edilmez.), eklendi.

EKONOMİYE KATKI SAĞLANMASI HEDEFLENİYOR

Ulaştırma ve Altyapı Bakan Yardımcısı Ömer Fatih Sayan,  Twitter hesabından paylaştığı konuya ilişkin yaptığı açıklamalarda şunları dile getirdi; 

Sayan, "Özellikle yenilenmiş cep telefonlarının ekonomimize yeniden kazandırılması için çok güzel bir gelişme. Sektörümüz için hayırlı olmasını diliyorum." ifadelerini kullandı.

ABONE OL

HABERE YORUM KAT

Mesajınız tarafımıza iletilmiştir en kısa sürede onaylanıp yayınlanacaktır.
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.