1. ANASAYFA

  2. SAĞLIK

  3. Covid-19'un Bir Etkisi Daha Ortaya Çıkarıldı
Covid-19'un Bir Etkisi Daha Ortaya Çıkarıldı

Covid-19'un Bir Etkisi Daha Ortaya Çıkarıldı

Covid-19'a sebep olan viral enfeksiyonun dil, yanak ve damakta yaralar meydana getirdiği tespit edildi. Kulak Burun Boğaz uzmanlarından oluşan 3 kişilik ekibin yaptığı bilimsel araştırmada, virüse yol açan viral enfeksiyonun, dil, yanak ve damakta yaralar oluşturduğu belirlendi.

Eskişehir ve Ankara'da görevli Kulak Burun Boğaz uzmanlarından oluşan 3 kişilik bir ekibin yaptığı araştırma neticesinde, yeni tip koronavirüse yol açan viral enfeksiyonun, dil, yanak ve damakta yaralar oluşturduğu açıklandı. Covid-19'un ağız ve burun aracılığıyla bulaşmasından yola çıkan Doç. Dr. Vural Fidan, Dr. Handan Koyuncu ile Uzm. Dr. Yaşar Okan Akın tarafından bir çalışma başlatıldı. "Covid-19 Pozitif Hastalarda Ağız Lezyonu" isimli bu çalışma, yaş ortalaması 49 olan 49'u erkek, 25'i kadın 74 koronavirüs hastası üzerinde yapıldı.

Bu kişilerden 23'ünün dillerinde, 20'sinin yanaklarında, 11'inin diş etlerinde, 4'ünün ise damaklarında "aft, eritem ve liken" isimli yaralar görüldü. Diğer 16 hastada ise herhangi bir ağız lezyonu görülmedi.

Araştırmanın sonuçları ise uluslararası A sınıfı hakemli Amerikan "Otolarengoloji (American Journal of Otolaryngology)" dergisinde yayımlandı.

 

ABONE OL

HABERE YORUM KAT

Mesajınız tarafımıza iletilmiştir en kısa sürede onaylanıp yayınlanacaktır.
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.