1. ANASAYFA

  2. YAŞAM

  3. Delta Varyantı ve Koronavirüs aşılarıyla ilgili sık sorulan sorular ve merak edilenler!
Delta Varyantı ve Koronavirüs aşılarıyla ilgili sık sorulan sorular ve merak edilenler!

Delta Varyantı ve Koronavirüs aşılarıyla ilgili sık sorulan sorular ve merak edilenler!

En sık araştırılan konulardan ve merak edilenlerden biride Delta varyantının ne kadar tehlikeli olduğu ve aşıların koronavirüsten korunmadaki rolü oluyor. Delta varyantı ve koronavirüs kovid-19 aşılarıyla ilgili en merak edilenleri sizler için derledik

Koronavirrüsten korunmada, Biontech aşısı mı Sinovac aşısı mı daha etkili? 

Tüm dünyayı etkisi altına alan Kovid-19 salgınının önlenmesinde aşılama en önemli yardımcımız. Yapılan çalışmalar sonucunda Kovid-19 hastalığına karşı çeşitli aşılar geliştirilmiştir. Bu aşılardan biri Biontech, diğeri Sinovac'tır. Türk aşı araştırmalarında üçüncü faz çalışmalarının yapılmaya başlandığı bilinmektedir. Pfizer-Biontech aşısının hem ilk dozdan sonra korumanın başlaması hem de bulaşmanın önlenmesi açısından biraz daha etkili olduğu biliniyor. Biontech ve Sinovac aşıları, ciddi enfeksiyonları ve ölüm olasılığını önemli ölçüde önler. Bu nedenle size uygun olan Kovid-19 aşılarını yaptırmanız önerilir.

Üçüncü doz aşı gerekli mi?

Aşı sonrası korumanın ne kadar sürdüğü, Kovid-19 aşısının üçüncü doz aşı yapılıp yapılmayacağı gibi soruların yanıtlanması için araştırma sonuçlarının ve Sağlık Bakanlığı'nın açıklamalarının beklenmesi gerekiyor. Grip aşısı gibi, Covid-19 aşısının da yıllık olarak uygulanması gerekebilir. Araştırmalar ve sonuçlar bunu gösterecektir.

Koronavirüs aşılarının yan etkileri var mı? varsa nelerdir?

Tüm aşılar korumayı amaçladıkları mikroorganizmaları vücuda verirken bazı istenmeyen etkiler de oluşabilmektedir. Aşılara bağlı olarak aşının yapıldığı yerde bazı genel şikayetler olabilir. Aşı yapıldıktan sonra aşının yapıldığı kolda kızarıklık, şişlik veya ağrı gibi şikayetler ve belirtiler ortaya çıkabilir. Ancak aşı bölgesine soğuk uygulama yapılarak bu şikayetler azaltılabilir. Aşı bazı kişilerde hafif ateş, titreme, halsizlik, kas ağrısı ve baş ağrısı gibi yan etkilere neden olabilir. Bunlar vücudumuzun aşıya verdiği cevaba bağlı olarak aşı sonrası görülebilen belirtilerdir.

Aşı sonrası kol ağrısı yaşayanlar neler yapmalı?

Aşı sonrası kolda enjeksiyon bölgesinde ağrı en sık görülen istenmeyen etkilerden biridir. Aşı bölgesine soğuk uygulama yapılabilir, parasetamol kullanılabilir.

Aşı sonrası banyo yapılabilir mi?

Koronavirüs aşısı olan kişiler dilerlerse aşıdan sonra banyo yapabilirler

Aşı sonrası nasıl beslenmeliyim?

Koronavirüs aşılarından sonra gıda ile ilgili aşıya özel herhangi bir kısıtlama bulunmamaktadır. Aşı olan kişi rutin beslenme alışkanlıklarına devam edebilir.

Gebeler ve emzirenler aşı olabilir mi?

Hamilelik döneminde Kovid-19 hastalığına yakalanan anne adayları bu hastalığı daha şiddetli yaşayabilir. Aşı hakkında karar verilirken, Kovid-19 ile temas olasılığı, hastalığın ciddi ilerleme riski, aşının bilinen faydaları ve aşının gebelikte güvenliği hakkında sınırlı ama giderek güçlenen bilgiler değerlendirildiğinde ; Şiddetli Covid-19 riski yüksek olan hamilelerin kendi istekleri ile aşı yaptırmaları önerilir. Gebeliğin ilk üç ayında aşı yapılmaması tercih edilir.

Biontech, m-RNA aşısı kısırlaştırır mı?

Aşılar kısırlık yapmaz. Diğer aşılarda olduğu gibi koronavirüs aşılarında da bu yönde bir bulgu ya da bilgi bulunmamaktadır. 

Aşıların uzun dönem etkileri nasıldır?

Koronavirüs hastalığı 2019 sonu, aşıları ise 2021 yılı başında hayatımıza girmiştir. Bu nedenle hastalığın ve aşıların uzun dönem sonuçları için beklemek gerekir. Bununla birlikte aşıların olumsuz etkileri genellikle erken dönemde görülmektedir. Bu nedenle uzun dönemde farklı bir istenmeyen etki olmayacağı düşünülmektedir. Kovid-19 aşılarının hastalığın ve buna bağlı ölümlerin önlenmesindeki yararları olası istenmeyen etkilerin çok üzerindedir.

m-RNA aşıları genetiğimizi değiştirir mi?

m-RNA çok kısa ömürlü bir moleküldür. Aşılamadan kısa süre sonra planlanan etkisini oluşturup parçalanır. m-RNA hücre çekirdeğine girmez. Genetiğimizi değiştirdiği yönünde herhangi bir bulgu bulunmamaktadır. 

Birinci aşıdan sonra ikinci dozu farklı bir aşıyla yapabilir miyim?

Koronavirüs aşılarında şu anda birinci dozdan sonra ikinci dozu farklı bir aşıyla yapma seçeneği sunulmamaktadır. Tüm dünyada aynı aşıyla ikinci dozun yapılması önerilmekte ve bu şekilde uygulanmaktadır. 

Aşının kanda pıhtılaşmaya neden olmaması için kan sulandırıcı ilaçlar alınmalı mı?

Pıhtılaşmaya neden olduğu düşünülen aşılar ülkemizde kullanılmamaktadır. Aşının pıhtılaşma yapması olasılığına karşı kan sulandırıcı olarak adlandırılan ilaçların kullanılması önerilmemektedir. 

Aşı olanların testi pozitif çıkar mı?

Kovid-19 aşıları, Kovid-19 hastalığına karşı bağışıklık oluşturur. Bunun önemli bir parçası da IgG ve IgM sınıfından antikorlardır. Aşı sonrası antikor testleri yani virüsle karşılaştığımızı gösteren testler pozitif bulunabilir. Hastalığın tanısı için altın standart olan PCR testleri yani virüsün genetik maddesini gösteren testler ise pozitif bulunmaz.  

Aşı olanlar kişiler nelere dikkat etmeli?

Aşı olan kişilerin öncelikle 15-30 dakika arasında aşı oldukları sağlık kurumlarında beklemeleri gerekmektedir. Bunun dışında aşının uygulandığı bölgede yan etkiler ortaya çıkarsa soğuk uygulamalar yapılabilir ve parasetamol kullanılabilir. Daha ciddi yan etkiler ya da alerjik rahatsızlıkları ortaya çıkan kişilerin ise bir sağlık kurumuna başvurması, tedavi alması ve gözlem altında tutulması gerekebilir. 

Aşı olanlar ciddi yan etki durumunda nasıl hareket etmeli?

Aşı sonrasında şiddetli kaşıntı, bayılma, kusma, ciddi alerjik reaksiyon, hırıltılı solunum gibi çok ciddi bir yan etki söz konusuyla mutlaka en yakın sağlık kuruluşuna başvurulmalıdır. Aşı sonrası ciddi yan etkiler genellikle ilk 30 dakika içinde ortaya çıkar. Bu nedenle aşıdan sonra 15-30 dakika sağlık kuruluşunda beklenmesi ciddi istenmeyen etkilerin çoğuna erken müdahale edilmesini sağlayacaktır.  

 

ABONE OL

HABERE YORUM KAT

Mesajınız tarafımıza iletilmiştir en kısa sürede onaylanıp yayınlanacaktır.
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.