1. ANASAYFA

  2. SAĞLIK

  3. Düşük yapma ve sebepleri hakkında bilinmesi gerekenler! Düşün neden olur?
Düşük yapma ve sebepleri hakkında bilinmesi gerekenler! Düşün neden olur?

Düşük yapma ve sebepleri hakkında bilinmesi gerekenler! Düşün neden olur?

Hamile olduğunuzu öğrenmek ve içinizde bir bebeğin büyüyeceğini bilmek, şüphesiz kadınların yaşadığı en güzel ve özel duygulardan biridir. Aslında, birçok kişinin hayatında bir dönüm noktasıdır. Ne yazık ki, bazen gebelikler tahmin edildiği gibi devam etmez ve düşükle sonuçlanabilir. Peki düşük nedir? Düşük yapmanın nedenleri nelerdir? Düşük neden olur?

Gebelikte düşük genellikle anüse çarpan kanamalar, kasılmalar ve ağrılar ile kendini gösterir. Kahverengimsi akıntı, ağrı ve kramplar pelvik bölge, karın ve bel bölgesi, mide, bulantı ve kusma, sırt ağrısı semptomlardan bazılarıdır.

Gebeliklerin yaklaşık yüzde 25'i düşükle sonuçlanır. Düşük genellikle gebeliğin erken dönemlerinde ortaya çıkar. Gebeliğin 20. haftasından önce fesih, düşük olarak tanımlanır.

İlk 12 haftayı kapsayan düşük varsa "erken düşük" olarak tanımlanır. 3 ve daha sık düşükler "tekrarlayan düşükler" olarak görünür.

Düşük yapmak, aslında bir savunma mekanizması

Sperm ve yumurta birleşerek embriyoyu oluşturur ve bu embriyo rahime yerleşip orada gelişerek fetüsü oluşturmaya devam eder. Bu epey zaman alan bir yolculuktur, eğer varsa bu yolculuk sırasında. gelişim evrelerinin herhangi birinde bir problem varsa, hamilelik düşükle sonuçlanır.

Bu aslında insanlarda var olan bir savunma mekanizmasıdır. Embriyonun oluşumu sırasında genetik hatalar yaygındır. Bu genetik hatalar nedeniyle bebeğin organik gelişimi ve genetik yapısı anormal şekilde ilerler. Bu durumda embriyonun yerleşmesi, implantasyonu ve gelişimini sürdürmesi zordur. Bu zorluk aynı zamanda düşük yapma riskini de artırıyor. 

Hamilelikte zaman ilerledikçe düşük riski azalıyor 

Düşük riski gebeliğin başından itibaren yüzde 25 oranında başlar ve gebelik haftası ilerledikçe azalır.

Bebeğin kalp atışı duyulduğunda, düşük yapma riski yüzde 25'ten yaklaşık yüzde 10'a çıkıyor. 12. gebelik haftasından sonra bu risk yüzde 1'e düşer.

12. haftayı geçirmiş bir gebenin eğer ki muayene bulguları normal ise düşük ihtimali epeyce azdır. 12 haftanın altındaki düşüklere, aslında çok üzülmemek gerekir çünkü genellikle gebeliğin düşükle sonuçlanmasını sağlayan neden hayati önemde bir problemdir. 

Bunun gibi 12 hafta öncesi bir düşüğün altında genellikle ya bir genetik anomali ya da ciddi bir organsal gelişim anomalisi vardır" bilgilerini paylaştı.

Düşüğü tetikleyen durumlar nelerdir?

Gebelikte düşüğü tetikleyebilecek birden fazla etken var. Stres, travmalar ve zayıf bir bağışıklık sistemi ve bu sisteme bağlı bozukluklar, anne adayının yaşı, baba adayının yaşının 50 ve daha fazla olması, anne ve baba adayının beslenme şekilleri, doğuştan kalp hastalığı, tiroid bezi hastalıkları, polikistik over sendromu problemi, sigara ve alkol tüketimi düşüğü tetikleyen durumlar arasında sayılabilir.

Gebelik planlayan çiftler, yukarıda saymış olduğum tetikleyici nedenleri bilerek planlarının detaylarını buna göre belirlemelidir. Belki de bu süreçte, ebeveyn adayları çeşitli alışkanlıklarını terk ederek daha sağlıklı bir gebelik süreci geçirebilir, daha sağlıklı bir bebeğe de merhaba diyebilir" diye konuştu.

ABONE OL

HABERE YORUM KAT

Mesajınız tarafımıza iletilmiştir en kısa sürede onaylanıp yayınlanacaktır.
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.