1. ANASAYFA

  2. EKONOMİ

  3. Emekliler zam istiyor! En düşük emekli maaşı asgari ücret kadar olmalı!
Emekliler zam istiyor! En düşük emekli maaşı asgari ücret kadar olmalı!

Emekliler zam istiyor! En düşük emekli maaşı asgari ücret kadar olmalı!

Türkiye Emekliler Derneği (TÜED) Başkanı Kazım Ergün, asgari emekli maaşının asgari ücrete ulaşmasını umduğunu belirterek, "1500 lira emekli maaşı ile geçinmek mümkün değil. Asgari emekli maaşı asgari ücret kadar olmalı. . Asgari ücret..."

Türkiye Emekliler Derneği (TÜED) Başkanı Kazım Ergün, asgari emekli maaşının asgari ücret seviyesine ulaşmasını istiyor. 2002 emekli maaşını asgari ücretle kıyaslayan Ergün, şaşırtıcı bir rakam paylaştı. Ergün, aylık bağlama yönteminin değiştirilmesi gerektiğini söyledi.

2002 yılında emekli maaşı 257 lira, asgari ücret 184 liraydı.

Ergün, 2002 yılı Aralık ayında asgari emekli maaşının 257 lira olmasına rağmen aynı dönemde asgari ücretin 184 lira olduğunu belirtti. Ergün, bugünkü asgari emekli maaşının 1500 lira ve milli katkı paylarının, asgari ücretin ise 2000 825 lira olduğunu hatırlattı.

Asgari ücret yüzde 1433, emekli maaşları ise yüzde 483 arttı.

"Aralık 2002'de asgari ücret, bu dönemde yüzde 1433 artışla 184 lira, asgari emekli maaşı ise yüzde 483 artışla 257 lira. 2002'de asgari ücret, asgari ücretin yüzde 72'siydi. Emekliler' emekli maaşları, bugünkü emekli maaşları asgari ücretin %53'ü."

Emekli maaşları 2008'den beri düştü

Ergün, "Temel emekli maaşı ile yaklaşık 20 yıllık asgari ücret arasındaki fark emekliler için iyi ama tam tersi" dedi.

Aylık bağlantı yöntemi değiştirilmelidir

"Asgari ücret ile asgari emekli maaşı arasındaki adaletsizlik giderilmeli ve ciddi adaletsizliğe neden olan emeklilik yöntemleri değiştirilerek adil tedbirler standardı sağlanmalıdır."

Emekli maaşı en az asgari ücret kadar olmalıdır.

"Sayın Cumhurbaşkanımıza ve yetkililere sesleniyoruz; 1500 lira emekli maaşı almak mümkün değil. Asgari emekli maaşı asgari ücret kadar olmalı. Emeklilerimizin çetin kış koşullarını atlatabilmeleri için, Anlamlı. artırılmalıdır."

ABONE OL

HABERE YORUM KAT

Mesajınız tarafımıza iletilmiştir en kısa sürede onaylanıp yayınlanacaktır.
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.