1. ANASAYFA

  2. EKONOMİ

  3. Evlenmek isteyenlere müjde! Devlet 2 yıl maaş bağlıyor, nikah masasına otur 24 maaş kap!
Evlenmek isteyenlere müjde! Devlet 2 yıl maaş bağlıyor, nikah masasına otur 24 maaş kap!

Evlenmek isteyenlere müjde! Devlet 2 yıl maaş bağlıyor, nikah masasına otur 24 maaş kap!

Babası vefat eden yetim kızlara devlet tarafından çeyiz yardımı yapılıyor. Türkiye şartlarına göre çalışmla hayatı ile alakalı sigortalı kişilerin geride kalmış olan eş, çocukların hayatını devam ettirebilmesi için onlara gelir bağlanıyor. Ancak kişiler evlendiği zaman bu maaş kesilerek toplu bir çeyiz maaşı alıyor. İşte bununla ilgili beklenen bir açıklama geldi. Her ay babasından bin liralık maaş alan genç kızlara çeyiz yardımı olarak 24 bin TL ödeme yapılacak.

Evlenen kişiler, devletin yapacağı çeyiz maaşını araştırmaya başladı. Babası vefat etmiş genç kızlara evlendikleri zaman 24 maaş tutarında bir çeyiz yardımı yapılacak. Bu tutar alınan maaş üzerinden belirlenecek ancak öncesinde başvuru yapmak şart.

Babası ölen yetim kızlara çeyiz yardımı yapılıyor!

Türkiye yasalarına göre çalışma hayatında sigortalı kişilerin geride kalan eş ve çocuklarının hayatını idame ettirebilmeleri için onlara düzenli olarak gelir bağlanmakta. Bu yardımlara göre vefat eden sigortalı kişilerin eşi erkek ya da kadın fark etmiyor çalışıyor yada emekli olsunlar evlenmediği sürece aylık bir miktar para alıyorlar.

Çeyiz parasından kimler yararlanabiliyor?

Yetim aylığı alan bir kız çocuğunun parasının kesilmesi için evli olması gerekiyor. Evlendikten sonra aldığı tüm maaşlar kesiliyor. Yasalar gereği kız çocukları evlendikleri zaman çeyiz yardımı alabiliyorlar. Yani bu kişiler daha önce yetim maaşı alıyorsa bundan sonra 2 senelik maaş yani 24 maaş karşılığında peşin olarak evlilik yardımı alabilecek.

Çeyiz parası için ne kadar ödenecek?

Babasından aylık 1.000 TL yetim maaşı alan bir kız çocuğuna toplamda 24 bin TL çeyiz yardımı yapılacak.

ABONE OL

HABERE YORUM KAT

Mesajınız tarafımıza iletilmiştir en kısa sürede onaylanıp yayınlanacaktır.
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.