1. ANASAYFA

  2. SAĞLIK

  3. Favipiravir nedir? Favipiravir ilacının kullanım şekli nasıl?
Favipiravir nedir? Favipiravir ilacının kullanım şekli nasıl?

Favipiravir nedir? Favipiravir ilacının kullanım şekli nasıl?

Bu ilaç kovid-19 salgınında kullanılan ilaçlar arasında bulunmakta. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Bilim Kurulu ardından favipiravir ilacı hakkında merak edilen akılda kalan soruları cevapladı.. Favipiravir nedir, Favipiravir ilacının kullanım şekli nasıldır? Favipiravir ilacı yan etkileri neler? İşte, favipiravir ilacı hakkında merak edilenler.

FAVİPİRAVİR İLACI YAN ETKİLERİ

Bakanlığın yayımladığı ilaç kılavuzunda yer alan yan etkiler şöyle:
• En sık gözlenen yan etkiler: diyare, serum ürik asit düzeyinde artış, serum transaminaz (ALT, AST, ALP) ve total bilirubin düzeylerinde artış ve
nötrofil düzeyinde azalmadır. Sindirim sistemi yan etkileri (bulantı, gaz artışı) ve psikiyatrik semptomlarda görülebilir.
• Gebelikte kullanılmamalıdır; teratojeniktir. Süte geçer.
• Esas olarak böbreklerden atılır, ancak üretici tarafından herhangi bir doz ayarlaması önerilmemektedir. Doz azaltması yapılacaksa yükleme dozu
aynı şekilde uygulanır, ancak idame doz azaltılabilir.

KULLANIM ŞEKLİ

Bir miktar su ile yutularak kullanılır. Favipiravir 200 mg Tablet, aç karnına alınır. Favipiravirin oral biyoyararlanımı %95’tir. Yapılan çalışmalarda favipiravirin aç karna, yemekle veya yemekten 30 dakika sonra uygulanması konusunda anlamlı bir farklılık olmadığı ifade edilmekte
olup, prospektüse göre uygulama yapılması önerilmektedir.

Ağızdan uygulanması mümkün olmayan hastalar;
Çeşitli nedenler ile oral yoldan Favipiravir 200 mg Tablet uygulaması yapılamayan hastalar için hastane eczacıları tarafından uygun ilaç hazırlama alanlarında kişisel koruyucu ekipman eşliğinde bu kapsüller sıvı formda uygulanmak üzere hazırlanmalıdır.

BİLİM KURULU'NUN FAVİPİRAVİR İLACI HAKKINDA AÇIKLAMALARI İSE ŞÖYLE;

Favipiravir, çeşitli çalışmalarda virüse karşı etkin olduğu düşünülerek farklı ülkelerde özellikle ayaktan hastalarda ve belli hasta gruplarında kullanılmıştır. Kullanılan hasta gruplarındaki gerçek yaşam verileri değerlendirildiğinde etkinliği ile ilgili çıkan sonuçlara göre, daha önce belirtilen kullanımın da kaldırılarak bundan sonraki süreçte kullanım endikasyonuna kişinin hekimi hastanın klinik durumuna göre karar verebilecektir.

Salgın kontrolünde yeni devreye giren ilaçların kullanımı için de değerlendirmeler yapılmıştır. Bilim kurulumuz daha önceki toplantılarında “Molnupiravir” etken maddeli ilacın kullanıma alınabileceğini değerlendirmişti. İlaca erişim için gerekli girişimler yapılmıştır. Ülkemizde ilacın üretilmesi için gerekli tedbirler alınmıştır. Molnupiravir ilacının tedavi rehberine eklenmesine karar verilmiştir. Uygun olan hasta grupları için ilacın tedariki sağlanır sağlanmaz kullanıma alınmasına karar verilmiştir.

Favipiravir ve Molnupiravir’in kullanımı ile ilgili yeni düzenleme tedavi rehberine eklenecektir.

ABONE OL

HABERE YORUM KAT

Mesajınız tarafımıza iletilmiştir en kısa sürede onaylanıp yayınlanacaktır.
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.