1. ANASAYFA

  2. SAĞLIK

  3. Kovid-19'u atlatanlarda yeni bulgular ortaya çıktı
Kovid-19'u atlatanlarda yeni bulgular ortaya çıktı

Kovid-19'u atlatanlarda yeni bulgular ortaya çıktı

Eskişehir Şehir Hastanesi Koronavirüs Sonrası İzlem Merkezi'nde, koronavirüs atlatan hastalar kontrolden geçirilerek yeni bilgiler öğrenildi. Hastalığı atlattıktan sonra solunum yetmezliğinin yanı sıra eklem ağrısı ve unutkanlık gibi rahatsızlıklarının devam ettiği tespit edilirken, ikinci kontrollerde ise göz ve ciltte döküntüler ile kaşıntı rahatsızlığı yaşadıkları saptandı.

Koronavirüsten sağ kurtulanların uzun süre takip edildiği Eskişehir Şehir Hastanesi'nde Kovid Sonrası İzleme Merkezi'nde 5 ayda 2 bin 100'e yakın hasta kontrol edildi.

Eskişehir'den ve çevre illerden gelen koronavirüsü yenen kişilerin, eklem ağrısı, halsizlik, yorgunluk, uyku bozuklukları, dalgınlık ve unutkanlık gibi nörolojik rahatsızlıkların yanı sıra solunum yetmezliği sıkıntısı yaşamaya devam ettiği belirlendi.

İkinci kez gelenlerde yapılan incelemelerde koronavirüsten kurtulanların gözlerde ve deride kızarıklık ve kaşıntı yaşadığı belirlendi.

"Atipik göz ve cilt bozukluklarına rastlıyoruz"
Hastane Başhekimi Dr. hastalar:"Hastaların yaklaşık yarısında halen kas-eklem ağrıları ve halsizlik şikayetleri devam ediyor. Bu hastaların bir grubunda atipik göz ve cilt bozuklukları veya bunlarla ilgili yakınmalara rastlıyoruz. Bu şikayetlerin Kovid ile bir ilişkisi var mı? Bu konuda çok emin değiliz ama dikkati çeken sayıda göz ve cilt yakınmaları var. Bu konu ile ilgili de arkadaşlarımız çalışmalarına ve araştırmalarına devam ediyorlar."

Kovid Sonrası İzleme Merkezi Koordinatörü Dr. Şebnem Eker Güvenç, koronavirüs mağdurlarının eklem ağrısı, halsizlik, yorgunluk, nefes darlığı gibi ortak şikayetleri olduğunu söyledi. Kontroller sırasında farklı semptomlarla şikayetler görmeye başladıklarını kaydeden Güvenç, şunları söyledi:

"Cilt döküntüleri, gözle ilgili semptomlardan bulanıklık, bozukluk gibi şikayetlerle geliyor hastalarımız. Bunları ilgili bölümlere yönlendirerek takip ediyoruz. Tabi bu durumları Kovid enfeksiyonu ile direkt ilişkilendirmek için henüz erken ama hastaların takibinde bunu gözlemleyeceğiz. Değişik semptomlarla gelen hastaları oldukça sık görüyoruz. Olumlu geri dönüşler alıyoruz ve hastaları takip ediyoruz. Önümüzdeki süreçte de verileri takip edeceğiz. Yeni bulgular hastalıktan 3-4 ay sonra cilt döküntüleri, kaşıntı ile gelen hastalar var."

"Nefes darlığı şikayetlerim devam ediyor"
Geçen yılın Ekim ayında koronavirüsü yenerek, sağlığına kavuşan Fatih Harman da kontrolleri için İzlem Merkezi’ne geldiğini söyledi:

"Ekim ayında hastalığı kaptım sonrasında rahatsızlandım, ateşim çıktı. Hastanede yapılan test sonucunda pozitif olduğumu öğrendim. Evde tedavi uyguladılar. Sonrasında tekrar rahatsızlanınca hastaneye yattım. İlaç tedavisi uyguladılar, 1 hafta sonrasında çıkış verdiler. Sonrasında merdiven çıkarken veya yürüdüğümde nefes sorunum oluştu. Onun için tekrar Kovid İzlem Merkezi'ne geldim. Eskisine nazaran yürüdüğümde ya da koştuğumda tabi ki nefes darlığı şikayetlerim oluyor. Bu sıkıntılarım devam ediyor."

ABONE OL

HABERE YORUM KAT

Mesajınız tarafımıza iletilmiştir en kısa sürede onaylanıp yayınlanacaktır.
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.