1. ANASAYFA

  2. SAĞLIK

  3. Pandemi'de bebekler nasıl emzirilmeli?
Pandemi'de bebekler nasıl emzirilmeli?

Pandemi'de bebekler nasıl emzirilmeli?

Her gün daha fazla insanda görülen Covid-19 enfeksiyonunun bulaşma riskinin yüksek olması, özellikle hamile kadınlar ve emziren anneler için bir başka endişe kaynağı. Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Elif Köşeli Şahin, pandemide emzirmenin önemi ve güvenli emzirmenin kurallarını anlatarak önemli uyarı ve önerilerde bulundu.

Bir yandan kendi sağlığını düşünen anneler ,bir yandanda bebeklerine virüsü bulaştırıp emzirmeyi bırakabileceklerini düşünüyor! Ancak anne sütünün koruyucu özelliği nedeniyle tam da bu süreçte bebekler bu hazineden mahrum bırakılmamalıdır. Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Elif Köşeli Şahin, Covid-19 enfeksiyonunun bebeğe doğum sırasında veya anne sütü yoluyla bulaştığına dair kanıt bulunmadığını belirterek, “Anne, bebeğini el hijyenine dikkat ederek ve maske takarak emzirebilir. . Bu sayede bebeğini güçlendirdikleri için bebeğini Covid-19'un yanı sıra diğer virüslere karşı da koruyacaktır.

Anne sütü bebeği hastalıktan korur!

Dünya Sağlık Örgütü ve Amerikan Pediatri Akademisi, bebeklerin yaşamın ilk altı ayında sadece anne sütü ile beslenmesini ve ardından iki yaşına kadar aya uygun ek gıdalar ekleyerek anne sütüne devam edilmesini önermektedir.

Acıbadem Kozyatağı Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Elif Köşeli Şahin, anne sütünün bağışıklığı destekleyen bileşenleri sayesinde bebekleri birçok enfeksiyondan koruduğunu belirterek, "Covid-19'un bebeğe bulaştığına dair herhangi bir kanıt yok. Gebeler doğrudan anne karnından, doğum sırasında kan yoluyla veya doğumdan sonra anne sütü ile bulaşmaktadır.Mevcut vakalarda bulaşmanın solunum yolu ile gerçekleştiği düşünülmektedir.Yapılan çalışmalarda enfeksiyon geçiren annelerin sütünde koronavirüs antijenleri tespit edilmemiştir. Aksine koronavirüse karşı (koruyucu) antikorlar tespit edilmiştir.Bu nedenle Dünya Sağlık Örgütü ve Amerikan Enfeksiyon Kontrol Merkezi başta olmak üzere birçok sağlık kuruluşu Covid-19 enfeksiyonu olan annelerin bebeklerini anne sütü ile beslemeye devam etmelerini önermektedir. . "

Güvenli emzirme için 10 kural!

Covid-19 virüsü taşıyan veya taşıdığından şüphelenilen annelerin bebeklerini emzirirken dikkat edilmesi gereken noktaları unutmaması gerektiğini vurgulayan Dr. Elif Köşeli Şahin; Annenin düzenli beslenmesinin, yeterli sıvı tüketiminin ve yeterli / kaliteli uykunun hem enfeksiyonla mücadelede hem de anne sütünün devamlılığı açısından önemli olduğunu söylüyor. Bu nedenle Dr.Elif Köşeli Şahin emzirme sürecinde uyulması gereken kuralları şu şekilde sıralamaktadır:

- Covid-19 bulaşma riskine karşı emzirme sırasında alınabilecek en iyi önlem, ağız ve burnu kapatan bir maske takmaktır. Standart 3 katlı cerrahi maske kullanılmalıdır, koruyuculuğu artırmak için çift maske kullanmak tercih edilebilir.

- N95 maskeler hastalar ve hastalık şüphesi olanlar için solunum güçlüğü nedeniyle uygun değildir. Özellikle de hastalık şüphesi olan kişilerin ventilli (kapaklı) maskeleri kesinlikle takmaması gerekiyor. Bu kapakçıklar nefesi olduğu gibi dışarı verdiği için virüsün çevredeki yetişkinlere ya da bebeğe bulaşmasına neden olabiliyor.

 Evdeki bireylerin tüm giysileri 60-90 derecede yıkanmalı ve annenin bebeği emzirdiği oda sık sık havalandırılmalıdır.

- Annenin, bebeğini kucağına almadan önce 20 saniye boyunca ellerini, parmak aralarını da içerecek şekilde tercihen sabunlu su ile yıkaması, sabun yoksa alkol bazlı el dezenfektanı kullanması gerekir. Hasta iken el temizliğinin daha etkili olabilmesi için yüzük-bilezik gibi takılar kullanılmamalıdır.

- Memenin üzerine direkt olarak hapşırılıp öksürülmemişse her emzirme öncesi memenin yıkanmasına gerek yoktur.

- Gün içince sürekli dokunulan yüzeyler rutin temizlenmelidir.

- Anne emziremeyecek kadar halsizse anne sütü özel bir pompa ile sağılmalı, hasta olmayan birinin yardımıyla çocuğa verilmelidir. Pompa, süt saklama kapları ve kullanılan aparatlar her sağımdan sonra dezenfekte edilmelidir.

- Emzirme saatleri dışında annenin evdeki sağlıklı bireylerden ve bebekten ayrı bir odada tutulması, bebeğin alt değiştirme, giydirme, banyo ve uyku gibi ihtiyaçlarının da başkası tarafından giderilmesi gerekir.

- Anne Covid-19 testi pozitif çıkmasına rağmen semptom göstermiyorsa ilaç kullanım gerekliliği iyi hesaplanmalı, ilaç tedavisi başlanacaksa mümkünse süte geçmeyen emzirme ile uyumlu alternatifler tercih edilmelidir. 

- Hastanede tedavi görmekte olan anneler maske ve önlük giyerek emzirmeye devam edebilir veya süt sağılarak bebeğe sağlıklı bir bakım veren tarafından verilebilir.

ABONE OL

HABERE YORUM KAT

Mesajınız tarafımıza iletilmiştir en kısa sürede onaylanıp yayınlanacaktır.
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.