1. ANASAYFA

  2. YAŞAM

  3. Paralelkenar Alanı Nedir, Alanı Nasıl Bulunur? Paralelkenar Formülü
Paralelkenar Alanı Nedir, Alanı Nasıl Bulunur? Paralelkenar Formülü

Paralelkenar Alanı Nedir, Alanı Nasıl Bulunur? Paralelkenar Formülü

Bütün geometrik şekillerin alanı ve formülü farklıdır. Paralelkenar ise bu konuların arasında yer alır. Paralelkenarda kritik detaylarını öğrendikten sonra kolaylıkla alanını bulabiliriz. Peki paralelkenar alanı nasıl bulunur? Paralelkenarın formülü nelerdir? İşte detaylar..

Paralelkenar Alanı Nedir? Paralel Kenar hakkında...

Paralelkenarın kare ve dikdörtgen olmak üzere dört kenarı vardır. Ancak dik açı olmadığı için alan hesaplamaları başka şekillerde yapılmaktadır. Kenar uzunlukları verilen bir paralelkenarın alanını bulmak oldukça kolaydır. Paralelkenardaki alan bağlantısı yükseklikle ilgilidir. Bu nedenle, bir paralelkenarın alanı hesaplanırken yükseklik kullanılır. Böylece paralelkenarın alanı, yüksekliğinin ve yüksekliğin indiği taban kenarının çarpımı ile bulunur. Paralelkenarda yükseklik, hem uzun hem de kısa kenardan bir köşegen üzerinde dikey olarak alçalarak bulunur. Bu sayede yükseklik belirlendikten sonra paralelkenarın alanı hesaplanabilir.

 Paralelkenarın Formülü Nedir? Paralelkenarın Özellikleri Nelerdir?

 Paralelkenar alanını formül olarak belirtmek ister ise bir paralel kenarın yüksekliğine ''h'' diyelim. Paralel kenarın yükseklik indirilen kenarına ise ''d'' diyelim. Böylece paralelkenarın alanı: h*d şeklinde olacaktır. Ayrıca bir paralelkenar üzerinden farklı yükseklikler de indirilebilir. Bu durum uzun veya kısa kenara doğru yapılabilmektedir. Bu sayede farklı yöntemlerle de paralelkenar alanı hesaplamak mümkün olmaktadır.

Paralelkenar karşılıklı kenarları eşit olan ve iç açıları toplamı 360 derece olan dörtgendir. Paralelkenarın özellikleri ise şunlardır:

 - Paralelkenarın alanı herhangi bir kenar ile o kenarın yüksekliğinin çarpımı şeklinde bulunur. 

 - Karşılıklı kenarları eşittir.

 - Paralelkenarda karşılıklı açılar eş, komşu açılar bütünlerdir.

 - Paralelkenarda köşegenler birbirini ortalar.

 - Paralelkenarda köşegenler alanı dört eşit parçaya böler.

 - Paralelkenar içerisinde bir kenar üzerinden alınan bir noktanın karşı köşelere birleştirmesi ile oluşan alan tüm alanın yarısına eşittir.

 - Paralelkenar içerisinde alınan bir P noktası köşeleri birleştirildiği zaman oluşan karşılıklı üçgenlerin alanlarının toplamı eşittir.

ABONE OL

HABERE YORUM KAT

Mesajınız tarafımıza iletilmiştir en kısa sürede onaylanıp yayınlanacaktır.
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.