1. ANASAYFA

  2. YAŞAM

  3. Saç Dökülmesi neden olur, Saç dökülmesi nasıl engellenir?
Saç Dökülmesi neden olur, Saç dökülmesi nasıl engellenir?

Saç Dökülmesi neden olur, Saç dökülmesi nasıl engellenir?

Saç dökülmesi günümüzde kadın erkek herkesin şikayetçi olduğu bir sağlık sorunu. Bu sorunu her yaştan insanı etkilemekte ve bu sorun birçok nedene bağlı olarak gelişmekte.Stres, hormonal bozukluklar ve genetik nedenler alışkanlıklar ve vitamin eksiklikleri gibi birçok sebep tetikleyebilir.

Uzmanlara göre günde 50-100 tel saçın dökülmesi normal karşılanıyor. Ancak günlük dökülen saç telin miktarı 100’ü aşıyor ise, saçlarınızı seyrelmeye ve cansızlaştırmaya başlamışsa aşırı saç dökülmesi başlangıcı olabilir.

İşte, saç dökülmesine neden olan o etkenler:

1) Genetik faktörler

Saç  dökülmesi kadın ve erkeklerde farklı şekilde görülebilir. Erkeklerde genellikle genetik kaynaklı ortaya çıkan sorun kroniktir ve yaş ilerledikçe kellik durumu oluşur. Bu tür dökülmeler günümüzde kadınlarda da görülebiliyor. Özellikle aile arasında kellik durumu olanların saç dökülmesi yaşama ihtimali epey fazladır. genetik kaynaklı dökülmelerin bir önleme yolu bulunmamak ile beraber tek çözüm saç ektirmektedir.

2) Yanlış beslenmeler

Saç dökülmeleri beslenmelere bağlı olarak da ortaya çıkabilmektedir. Saç canlı bir organ olması sebebi ile beslenmesi ve canlanması gerekir. Dengeli ve düzenli bir beslenme programına uymama uzun süren açlıklar ve karbonhidrat içeren besinleri çok fazla tüketmek saç dökülmesini etkeleyen durumlardan birisidir.

3) Deri problemleri

Bazı deri hastalıkları da saç dökülmesini tetikleren faktörlerden biridir. Deri kaynaklı dökülmeler deriyi tutan hastalıkların saç derisini etkilemesi ile ortaya çıkar.

4) Hormonal nedenler

Bazı hormonsal problemler saç dökülmesine işarettir. Eğer kişi adet gecikmesi ya da düzensizlikleri yaşıyor ise, tüylenme artışı, aşırı akne gibi problemleri varsa hormon bozukluğu ve buna bağlı olarak saç dökülmesi yaşayabilir.

5) Stres, saç döker mi?

Stres tüm vücudu etkileyebildiği gibi saçları da epey olumsuz bir yönde etkileyebiliyor. Uzun vadede yaşanan stres saçların güçsüzleşmesine ve dökülmesine sebep olabiliyor.

Saç Dökülmesi nasıl durdurulur, nasıl önlenir?

Saç dökülmesini önlemek ve mevcut saçları kalınlaştırmak için FDA tarafından onaylanan ilaçlar doktor kontrolünde kullanılabilir. Yeni saçlarda hafif ila orta derecede saç dökülmesini önlemek için saçın inceltilmiş ve zayıflamış bölgelerinde ilaçlar yararlı olabilir. İlacın etkisi; şekli saç sayısını artırmak, incelmiş saçları kalınlaştırmak ve daha fazla saç dökülmesini önlemektir. İlacın başın ön ve üst kısmındaki tam saç dökülmesi üzerinde hiç veya çok az etkisi vardır. Tam saç dökülmesi durumunda saç kökü hücreleri ölür ve yeni saç çıkamaz. Bu aşamada yeni saçların çıkmasına yardımcı olacak bir ilaç yoktur.

1) Saç ekimi

PRP tedavisi herhangi bir yan etkisi olmayan bir laboratuvar tekniğidir. PRP tedavisinde kişinin kendi kanındaki verimli bir madde ile yapılan karışım kişinin saç derisine enjekte edilir. Bu sayede saç kökleri beslenir ve üretken hale gelir. Aynı zamanda PRP, saç ekimi sırasında da uygulanabilen bir tedavi olduğu için birçok kişi tarafından tercih edilmektedir. PRP işlemi genellikle kafa derisine uygulanan küçük bir iğne ile 5 seansta tamamlanır.

2) PRP veya Saç Mezoterapisi

Saç mezoterapisi de PRP gibi medikal bir uygulamadır. Bu tedavi yönteminde saçta kolajen üreten çeşitli vitamin, mineral ve amino asitleri saç derisine işlemek için mikro iğneler ve şırıngalar kullanılır. Bu sayede kafa derisindeki kan dolaşımı artar ve yeni saçlar üretilir. Ortalama 10 kez yapılan saç mezoterapisi tedavisi hastanın ihtiyacına göre değişiklik gösterebilir. Kolay uygulanabilir bir yöntem olmasının yanı sıra kalıcı ve etkili sonuçlar da sağlar.

ABONE OL

HABERE YORUM KAT

Mesajınız tarafımıza iletilmiştir en kısa sürede onaylanıp yayınlanacaktır.
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.